Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozdane. Kto otrzymał statuetkę?
Uroczysta gala wręczenia Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Minister kultury Piotr Gliński odznaczył twórców, animatorów oraz ludzi kultury, których działalność w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury i dziedzictwa narodowego.
Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lista Laureatów
Za całokształt twórczości doceniono prof. Krzysztofa Jakowicza, wybitnego skrzypka, kameralistę i pedagoga, absolwenta Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Był solistą na licznych prestiżowych festiwalach muzycznych, pierwszym skrzypkiem słynnego Kwintetu Warszawskiego, współpracował z najwybitniejszymi dyrygentami i orkiestrami.
Kolejnym artystą docenionym za całokształt twórczości okazał się Leszek Długosz – aktor, literat, poeta, pieśniarz, kompozytor, pianista i nauczyciel. Absolwent studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i studiów na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. W latach 1965-1978 współtworzył słynny kabaret w „Piwnicy Pod Baranami”. Wydał kilkanaście tomików poezji. Został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Komu przypadły pozostałe nagrody?
W kategorii literatury tryumfy święcił prof. Wojciech Kudyba – pisarz, krytyk, historyk literatury, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, prof. nadzwyczajny UKSW.
W kategorii teatr odznaczona została aktorka Ewa Błaszczyk. Jest także założycielką fundacji,,Akogo?'' oraz inicjatorką budowy Kliniki Neurorehabilitacyjnej „Budzik”. W pokrewnej kategorii filmu wyróżniono Rafała Geremka, reżysera i scenarzystę filmów dokumentalnych, m.in. „Rzeź Woli” oraz „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku”.
W kategorii architektury nagroda przypadła prof. Krzysztofowi Ingardenowi, dziekanowi na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jest autorem wielu znanych projektów architektonicznych i laureatem prestiżowych nagród w tej dziedzinie.
W kategorii taniec wyróżniona została tancerka Aleksandra Dziurosz, pomysłodawczyni i dyrektorka Warszawskiego Teatru Tańca. Tworzyła m.in. dla Polskiego Teatru Tańca czy Warszawskiej Opery Kameralnej. Z kolei wyróżnienie za twórczość ludową przypadło dwóm laureatom: Zbigniewowi Wałachowi i Witoldowi Kuczyńskiemu. Oboje związani z dziedziną folkloru, muzyki i widowiskiem. W pokrewnej kategorii edukacji artystycznej zwyciężył prof. Paweł Zawadzki, ceniony w kraju i za granicą pianista, profesor nadzwyczajny w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Nagrodą w kategorii muzyki odznaczona została Anna Radziejewska, śpiewaczka operowa, solistka Polskiej Opery Królewskiej.
W kategorii restytucji utraconych dzieł nagroda przypadła Annie Lewandowskiej, cenionej konserwator sztuki, prekursorce metodologii badań konserwatorskich ukierunkowanych na identyfikację dzieł sztuki stanowiących obiekty utracone w wyniku II wojny światowej. Za upowszechnianie kultury doceniony za to został Waldemar Malicki – pianista, solista, kameralista, improwizator, satyryk. Ta sama statuetka powędrowała do Piotra Gocieka, znanego dziennikarza, krytyka, publicysty i radiowca.
W kategorii kultura cyfrowa wygrała Fundacja Games Music promująca muzykę z gier wideo. W designie został doceniony prof. Władysław Pluta – utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów i grafik. Z kolei w sztukach wizualnych Jarosław Modzelewski, malarz.
Za ochronę dziedzictwa narodowego docenieni zostali prof. Krzysztof Pawłowski – architekt, urbanista, nauczyciel akademicki oraz Romuald Rzeszutek – działacz społeczny, regionalista, wiceprezes Stowarzyszenia „Prawda i Pamięć”, prezes Fundacji Non Notus. W tej samej dziedzinie za działalność zagraniczną doceniony został wybitny konserwator dr hab. Piotr Niemcewicz, członek Rady Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.
Laureatem nagrody specjalnej im. Tomasza Merty „Między literaturą a historią” został prof. Marek Cichocki – filozof, germanista, politolog, znawca stosunków polsko-niemieckich. Tytuł Mecenasa kultury otrzymał KGHM Polska Miedź S.A.